Duyurular

Diğer

Yelkenli Yatçılık Eğitmeni / Öğreticisi Kursu (YY5)

Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı (TUYEP) kapsamında, Yelkenli Yatçılık Öğreticisi / Eğitmeni Yetiştirme kursu aşağıda ilan edilen tarih ve yerlerde açılacaktır.

 

Tarih : 22- 26 Ekim 2017 Pazar – Perşembe

( 21 Ekim 2017 Cumartesi Akşam üstü Check Inn yapılabilinir )

 

Son Başvuru: 16 Ekim 2017  Pazartesi

 

Kurs Yeri: Marmaris Netsel Marina Panton K – Tekne:  Viva Sollare

Eğitmen : Sabine DEDEOĞLU ( 535-204 33 57 )  

 

TYF YELKEN ÖĞRETİCİ/EĞİTMEN TALİMATI Madde 6.4 hükümleri gereğince Öğretici/Eğitmen olmak için adaylarda aşağıdaki nitelikler aranır:

 • En az 18 yaşında olmak
 • Amatör Denizci veya Yat Kaptanı Belgesine sahip olmak.
 • Ceza Yönetmeliğine göre bir defada altı ay veya son üç yıl içerisinde toplam bir yıl, yarışmalardan men veya hak mahrumiyeti cezası almamış olmak
 • Taksirli suç dışında, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmaya, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı bir suçtan dolayı hükümlü bulunmamak, beş yıl ve daha fazla ağır hapis veya aynı süreye eşdeğer ağır para cezasıyla mahkum edilmemiş olmak.
 • Yelkenli Yatçılık Öğreticisi adayı için 1.750 TL katılım payını                           Türkiye Yelken Federasyonu -Türk Ekonomi Bankası Ankara Ulus Şubesi   IBAN: TR13 0003 2000 0000 0049 9373 24 numaralı hesabına ödemiş olması gerekmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı geçerli temel ilk yardım sertifikası veya STCW Temel İlk Yardım Belgesi sertifikasına sahip olmak.

 

 • Başvurular aşağıdaki belgelerle TÜRKİYE YELKEN FEDERASYONU İstanbul Ofis adresine gönderilmelidir. Ek A Kayıt formu elektronik ortamda egitim@tyf.org.tr adresine gönderilmelidir.

 

Başvuru Evrakları :

 • Başvuru ve Aday Bilgi Formu (ek A)
 • Son altı ay içinde çekilmiş 3 adet renkli vesikalık fotoğraf
 • TC Kimlik numarası mevcut kimlik fotokopisi
 • Öğrenim Belgesi ( Fotokopi )
 • Amatör Denizci veya Yat Kaptanı Belgesi ( Fotokopi )
 • Savcılıktan alınacak Adli Sicil Belgesi ( E-Devlet den alınabilinir )
 • Katılım payının ödendiğini gösteren dekont fotokopisi ( 1.750TL )

 

Kursa katılım sayıları standartlar gereği 5 kişi ile kısıtlandırılmış olduğundan, başvuru sahiplerinin yelken spor dalındaki geçmişleri (ilgili spor dalında sporcu ve eğitici olarak) TYF Eğitim Kurulu tarafından değerlendirilecek ve bu değerlendirmeye göre adaylara öncelik verilecek, diğerleri bir sonraki kursa yönlendirileceklerdir. YY5 Öğretici / Eğitici kursuna katılacak adayların, yelkenli yatlara, aksamlarına, donanımlarına ve kullanışlarına zaten hakim olup, navigasyon, harita bilgisi, manevralar, yanaşma, gece seyri, denizden adam kurtarma manevraları, emniyet kuralları ve benzeri konularda bilgi sahibi olup, uygulayabilen kimseler içindir. YY5 seviyesindeki bir eğitmenin YY1 ve YY2 eğitim müfredatlarını bilmesi ve YY3 seviyesi eğitim kursunu tamamlamış olup pratik ve teorik kurs bitirme sınavından başarılı olmak, veya YY3 muadili olan yabancı bir ehliyete sahip olan kişiler için  ( RYA Yachtmaster- IYT Yachtmaster Offshore- DSV Yachtmaster Offshore  vb) en az 500 deniz mili skipperlik tecrübesine sahip olup  1 günlük pratik ve teorik  YY3 bitirme sınavından başarılı olmak.

Eğitim seviyesinin korunması bakımından katılımcıların aşağıda belirtilen konulara eğitime gelmeden önce gerçekten hakim olmaları gereklidir. Yelken altında denizdeki bir cisme yanaşmak ve durmak, motor altında denize adam düştü manevrasını yapabilmek ve adımlarını bilmek, rüzgar altı bir pozisyonda iskeleden pürmeçe yardımı ile yaylanarak ayrılma teknikleri, bir iskeleye aborda olabilmek ve farklı teknikleri, motorun su, elektrik, yakıt ve yağ sistemlerini bilmek ve anlatabilmek, denizde çatışmayı önleme tüzüğünü bilmek, gece seyirlerinde teknelerin taşıması gereken fenerleri ve anlamlarını bilmek, şamandıralar, ve fenerlerin özelliklerini bilmek, görüşün kısıtlı olduğu durumlarda onları tanımayı ve farklı kombinasyonlarını bilmek, demirlemenin unsurlarını ve uygulamasını yapabilmek, yelkene camadan vurmayı bilmek ve uygulayabilmek, navigasyonu hem gps yardımı ile hem de kerteriz pusulası ve görsel unsurlar ile yapabilmek, konunun hem teorisine hem de uygulamasına hakim olmak, meteoroloji, hava tahmini, sinoptik harita değerlendirmesi yapabilmek, yelken seyirlerini, özelliklerini bilmek ve uygulayabilmek

 

Eğitim boyunca katılımcılar devamlı sınamalardan geçeceklerdir. Bu sınamalarda adayların farklı konulardaki becerileri sınanırken bir yandan da eğitmen olabilmek için gerekli nitelikler gözden geçirilecektir. Eğitim süreci sonunda yeterli seviyede olmadığı düşünülen katılımcılar, kendilerini geliştirmeleri gereken konularda bilgilendirilecek ve daha sonraki bir tarihte düzenlenecek olan değerlendirmede başarılı olduktan sonra YY5 sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Kurs denizde geçeceğinden dolayı, yat ile yelken yapmaya uygun kıyafet ve donanımın beraberinde getirilmesi gerekmektedir. Kurs teknede konaklanacaktır. Konaklama ücreti ve teknede kalınan süre için ücretsiz olup, kumanya bedeli  kurs başlangıcında yapılacak ve katılımcı sayısına göre tahsil edilecektir.

 

Kurslara devam zorunludur. Mazeretsiz devamsızlık halinde adayın kursla ilişkisi kesilecektir. Kurslarla ilgili olarak TYF tarafından katılımcılara herhangi bir ödeme yapılmayacak olup, katılımcılar tüm iaşe/ibate giderlerini kendileri defaten karşılayacaklardır. Detaylı bilgi için TYF İstanbul Ofisinden

( 212-270 40 80 ) Sn. Mustafa ÇAĞATAY ‘a başvurulması rica olunur

 

Dosya Eki: Ek-A-ogretici-basvuru-formu.doc 

 

Türkiye Yelken Federasyonu

Eğitim Kurulu

Ekim 2017

 

 Yayınlanma Tarihi: 06/10/2017 10:48