Duyurular

Diğer

Çeşme Parkuru Hakkında Bilgilendirme

Değerli Yelken Ailesi,

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası’nın gerçekleşeceği Çeşme yarış parkuru hakkında son günlerde yapılan birkaç spekülasyon nedeniyle aşağıda yer alan bilgilendirme yazısını kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu doğmuştur.

Bundan yaklaşık 5 ay önce, 18 Aralık 2016 tarihinde, LADY TUNA isimli geminin Ildır/İzmir körfezinde karaya oturması sonucunda söz konusu geminin yakıt tankından ilgili bölgeye petrol sızıntısı olmuştur.

Kazanın hemen ertesinde başta Çeşme Liman Başkanlığı olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi önderliğinde yürütülen ve günlerce süren çalışmalar neticesinde söz konusu sızıntı kontrol altına alınmış ve temizlik çalışmaları tamamlanmıştır.

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından; Çeşme parkurunun sağlık riski açısından uygun olup olmadığına yönelik olarak T.C. İzmir Valiliği İzmir Halk Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat edilmiş olup, incelenen tüm numunelerde sağlık açısından olumsuz herhangi bir risk tespit edilemediğine dair bir analiz raporu ilgili kurum tarafından ibraz edilmiştir. Buna ilişkin bilgilendirme; ilgili raporun temin edilmesiyle birlikte eş zamanlı olarak Federasyon sitesinde 20 Ocak 2017 tarihli ve “Çeşme Yarış Parkuru Hakkında” başlıklı duyuru ile kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bununla birlikte; daha sonraki tarihlerde yine aynı bölgeden ve farklı yetkili kurumlarca ibraz edilen birçok resmi analiz raporu da Federasyonumuzla paylaşılmış ve söz konusu parkurun sağlık açısından herhangi bir risk içermediği teyit edilmiş durumdadır.

Yukarıdaki açıklamaları Yelken Ailemizin bilgisine sunar, Çeşme yarış parkurunda gerçekleşecek T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası’na katılan tüm değerli sporcularımıza, antrenörlerimize, hakemlerimize ve kulüplerimize başarılar dileriz.

 

Saygılarımızla,

 

Türkiye Yelken FederasyonuYayınlanma Tarihi: 16/05/2017 23:58